Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny


Msze święte i Nabożeństwa       Wspólnoty        Kancelaria parafialna        Kontakt        Wirtualny spacer       Dla zwiedzających

AKTUALNOŚCI
Aktualności parafialne

Ogłoszenia parafialne

Intencje mszalne

Sakramenty

Galeria

 

PARAFIA

Duszpasterze

Rada Parafialna

Historia kościoła

Siostry Klaryski

Gołogłowy

Ustronie

Siostry Dominikanki

Archiwum

 

WARTO PRZECZYTAĆ
Strony internetowe

Czytelnia

   

XXVIII Niedziela Zwykła – 14.10.2018 
 

 1. Dzisiaj przypada XVIII Dzień Papieski Promieniowanie Ojcostwa, z tej okazji pod kościołem zbiórka do puszek na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

 2. Zachęcamy do uczestnictwa w Nabożeństwach Różańcowych; w dni powszednie będą o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 17.00. Dla dzieci nabożeństwa różańcowe są we wtorki i czwartki o godz. 16.30.

 3. Spotkanie formacyjne dla dzieci z klas III przygotowujących się w naszej parafii do I Komunii św. i ich rodziców odbędzie się we wtorek - 16.10. - o godz. 18.00 w salkach na piętrze.

 4. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku - ul. Kościuszki 2, prowadzona jest rekrutacja uczestników projektu „Bądź aktywny”. Projekt skierowany jest do osób niepełnosprawnych, biernych zawodowo, w wieku 18-60 lat kobiety i 18-65 lat mężczyźni. Celem projektu jest nabycie przez jego uczestników nowych kompetencji zawodowych poprzez udział, m. in. w kursach zawodowych.

 5. W przyszłą niedzielę nasza parafia przeżywać będzie kanoniczną wizytację ks. bp Adama Bałabucha.
      W niedzielę 21 października:
          10.30 – wizytacja w Gołogłowach,
          11.30 – wizytacja w Ustroniu,
          12.30 – Msza św. z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania,
          17.00 – spotkanie z Radą Parafialną, wspólnotami działającymi przy naszej parafii
          17.30 – Nabożeństwo Różańcowe,
          18.00 – Msza św.
      W poniedziałek 22 października:
          15.00 – Cmentarz Komunalny - ul. Dusznicka – Koronka do Miłosierdzia,
          17.00 – Nabożeństwo Różańcowe w klasztorze sióstr Klarysek,
          17.30 – Msza św. u sióstr Klarysek.
   

W kalendarzu Liturgicznym Kościoła wspominamy:

- w poniedziałek - 15.10. - św. Teresę od Jezusa, dz. i dK;
reformatorka Zakonu Karmelitańskiego, urodziła się 28 marca 1515 roku w Awili w Hiszpanii. W wieku dwudziestu lat wstąpiła do klasztoru Wcielenia w Awili. Kiedy podjęła się reformy Zakonu, spotkały ją liczne trudności i sprzeciwy. Założyła w Awili pierwszy klasztor swej reformy i przyjęła w nim imię Teresy od Jezusa.

Pozostawiła po sobie pisma, w których ukazała drogę do zjednoczenia z Bogiem i dała świadectwo głębokich przeżyć mistycznych. Zmarła w Alba de Tormes 4 października 1582 roku. Kanonizował ją papież Grzegorz XV w 1622 roku, zaś Paweł VI dnia 27 września 1970 roku ogłosił ją Doktorem Kościoła Powszechnego.
 

- we wtorek - 16.10. - uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, Głównej patronki Śląska;
Pochodziła z zacnego rodu bawarskich hrabiów Andechs. Otrzymała staranne wykształcenie i religijne wychowanie w klasztorze benedyktynek. Zgodnie ze średniowiecznymi zwyczajami, już jako 12-letnia dziewczyna została wydana za mąż, za wrocławskiego księcia Henryka Brodatego. Przybyła na Śląsk około roku 1186. Dla lepszego kontaktu z poddanymi nauczyła się języka polskiego. Jako księżna zyskała wielki szacunek i miłość Ślązaków. Urodziła siedmioro dzieci, ale dojrzałego wieku dożyli tylko córka Gertruda i syn Henryk. Po urodzeniu siódmego dziecka wspólnie z mężem złożyli ślub czystości. Wyprosiła u męża nie tylko fundację klasztoru cysterek w Trzebnicy, ale wielu innych kościołów i dzieł charytatywnych. Los nie szczędził jej ciosów. Pochowała sześcioro swoich dzieci, w końcu męża. Ostatnie lata życia spędziła w klasztorze w Trzebnicy, w którym jej córka Gertruda była energiczną przełożoną. Praktycznie żyła jak zakonnica. Średniowieczne zapisy mówią o surowej ascezie, którą Jadwiga praktykowała już na dworze. Pozbyła się bogatej garderoby i kosztownej biżuterii. Jadała skromnie. Nosiła włosiennicę. Chodziła boso. Nawet spowiednik uznał, że te umartwienia idą za daleko i wręczył jej buty, z poleceniem, aby je nosiła. Owszem, nosiła je ze sobą, ale nie na nogach, tylko na sznurku.

Zmarła w 1243 roku, pochowano ją 16 października. Kanonizowano już w 1267.
 

- w środę - 17.10. -  św. Ignacego Antiocheńskiego, bpa i męcz.;
biskup od roku 70 do 107, był drugim Następcą Piotra na stolicy w Antiochii, która dziś znajduje się w Turcji. Za panowania cesarza Trajana wybuchło prześladowanie chrześcijan i wtedy św. Ignacy jako głowa chrześcijan syryjskich został skazany na śmierć przez namiestnika Syrii.

 

 

 

 

- w czwartek - 18.10. - święto św. Łukasza, Ewangelisty;
W Ewangelii przez niego napisanej ukazuje Jezusa Chrystusa, jako miłosiernego Zbawiciela. O tym, jak Słowo Boże wciąż się rozszerzało, aż na krańce świata, napisał w Dziejach Apostolskich. Jemu zawdzięczamy najpiękniejsze przypowieści: o zagubionej i odnalezionej owcy, o zgubionej i znalezionej drachmie, o zagubionym i odnalezionym synu.
Przyłączył się do św. Pawła, a potem do św. Marka i razem z nimi przepowiadał Dobrą Nowinę o Bogu, który nieustannie szuka każdego człowieka.
Ppisuje też pierwsze kroki uczniów Pana, którzy przekonani o Jego zmartwychwstaniu, z odwagą głoszą Jezusa Zbawiciela aż na krańce świata. Zmarł jako 84 letni starzec w Beocji.

 

- w piątek 19.10. -  św. męczenników Jana de Brebeufa, Izaaka Joguesa, kapł. oraz towarzyszy mm.;
Jan de Brébeuf urodził się 25 marca 1593 roku w normandzkiej miejscowości Condé-sur-Vire.W 1617 roku wstąpił do jezuitów. Po ukończeniu studiów teologiczno-filozoficznych i otrzymaniu święceń kapłańskich, udał się wraz z towarzyszami w dwumiesięczną, morską podróż do Kanady. Tam dołączył do szczepu Indian Algonochini i przez pięć miesięcy uczył się ich języka, pomagając im jednocześnie w rozmaitych pracach.
W 1649 doszło do tragedii. Irokezi napadli na wioskę Huronów mordując jej mieszkańców, zabijając także - po długich torturach – Jana. Podobnie zginął święty Izaak Jogues. Ten pochodzący z Orleanu jezuita został pojmany przez Irokezów i przez 15 miesięcy męczony w niewoli.

Jan, Izaak oraz pięciu innych, kanadyjskich misjonarzy, zostali kanonizowani w 1925 roku przez Piusa XI. Kościół katolicki wspomina ich każdego roku 19 października.
 

- w sobotę - 20.10. -  św. Jana Kantego, prezb.;
Urodził się 24 czerwca 1390 r. w Kętach (ok. 30 km od Oświęcimia).Jako 23-latek, Jan rozpoczął studia w Akademii Krakowskiej na Wydziale Filozoficznym i w 1418 r. otrzymał stopień magistra. sztuk.Powodowany pragnieniem poszukiwania prawdy i mądrości, jednocześnie zaczął, w wieku blisko 40 lat, studia teologiczne. Studiował Pismo święte, księgi Piotra Lombarda, nauki teologiczne. Po 13 latach studiów uzyskał wreszcie tytuł magistra teologii, który był wówczas jednoznaczny z doktoratem.W roku 1439 został kanonikiem i kantorem kapituły św. Floriana w Krakowie oraz proboszczem w Olkuszu. Po długim i owocnym życiu Jan zmarł w wieku 83 lat, w Wigilię 1473 r. Przekonanie o jego świętości było tak powszechne, że pochowano go pod amboną kolegiaty św. Anny w Krakowie. Jan został beatyfikowany 27 września 1680 r. przez błogosławionego papieża Innocentego XI. Kanonizacji dokonał Klemens XIII 16 lipca 1767 r.

 

Drogim Parafianom i miłym Gościom, życzymy obfitującego w łaski tygodnia.

Ojcowie Jezuici.

 

 

Do wieczności, do domu naszego Ojca, z naszej wspólnoty parafialnej,
w tym tygodniu, odeszli śp.: Janina Zacłona, Krystyna Tomaś, Tadeusz Pańczyszyn.
Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…